top of page
  • Obrázek autoraLucka

Syndrom podvodníka. Máte ho taky?

Ten pocit, který mnoho z nás zná až příliš dobře. Jde o vnitřní přesvědčení, že naše úspěchy jsou produktem náhody nebo omylu, nikoliv našich schopností nebo tvrdé práce. Mohou se objevit obavy, že jeden den budeme "odhaleni" jako neschopní nebo podvodníci ve svém oboru. I když je tento syndrom běžný u většiny znás, existují způsoby, jak ho překonat.


Sama jsem se syndromem podvodníka bojovala, vedla jsem pobočku banky a jednou za čas se objevila myšlenka, že tam nemám co dělat, že je to nějaká náhoda. Nebrala jsem v potaz, že jsem místo dostala po náročném pohovoru a že mám za sebou přes 6 let úspěšné manažerské praxe.
Přináším několik strategií, které vám pomohou pracovat s větší jistotou. Protože o tom to je.


1. Uznání vašich úspěchů

Prvním krokem k překonání syndromu podvodníka je uznání vlastních úspěchů. Zapište si všechny své dosažené úspěchy, ať už jsou malá nebo velká, a připomeňte si, že jste je dosáhli díky svému úsilí a schopnostem.


2. Povědomí o vašich pocitech

Uvědomění si, kdy a proč se cítíte jako “podvodník”. Jsou to určité situace, úkoly, nebo lidé, kteří tyto pocity vyvolávají? Jakmile pochopíte, co stojí za vašimi pocity, můžete pracovat na strategiích, jak tyto situace zvládat.


3. Komunikace s jinými

Velmi často se může zdát, že jste v pocitech podvodníka osamělí. Nicméně, mluvení s kolegy nebo mentory, může odhalit, že podobné pocity mají i ostatní. Sdílení zkušeností a strategií, jak tyto pocity překonávat, může být velmi posilující.


4. Realistické stanovování cílů

Někdy syndrom podvodníka pramení z nerealistických očekávání, jaké si stanovujeme. Je důležité si stanovit dosažitelné cíle a rozumět, že chyby jsou součástí procesu. Přijetí, že ne vždy musíte být dokonalí, vám může pomoci pracovat s větším klidem a sebejistotou.


5. Posilování sebedůvěry

Praktikování pozitivní sebepromluvy může výrazně pomoci při budování sebedůvěry. Odmítněte vnitřní kritika, který vás snaží přesvědčit o vaší nedostatečnosti, a místo toho připomínejte si své silné stránky a schopnosti.
Pamatujte si, že překonání syndromu podvodníka je proces, který může trvat nějaký čas a vyžaduje trpělivost. Věřte si, oslavujte své úspěchy, a nebojte se požádat o pomoc, když ji potřebujete. Každý z nás má unikátní schopnosti a přínosy, které může nabídnout, a zaslouží si plně rozvinout svůj potenciál.


Po přečtení těchto řádků si odpovězte na následující otázky:


• V čem jsem opravdu dobrý/á?

• Jaké jsou moje silné stránky?

• V čem umím pomáhat ostatním?

• Jaký byl můj poslední úspěch?

• Jakého ocenění se mi v poslední době dostalo?


V cestě k sebejistotě a úspěchu se často setkáváme s vnitřními bariérami, které nás brzdí v plném rozvinutí našeho potenciálu. Syndrom podvodníka je jedním z těchto bariér, ale jak jsme se dozvěděli, je možné se s tímto pocitem vyrovnat a posunout se dál. Klíčem je uznání vlastních úspěchů, povědomí o našich pocitech, komunikace s ostatními, realistické stanovování cílů a posilování sebedůvěry.


Pojďme tedy čelit našim vnitřním strachům s odvahou a odhodláním. Jde to.


Lucie.

2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page