top of page

Proč nespíme a jsme náladoví? Může za to i střevní mikrobiom.

Aktualizováno: 20. 7. 2022

Naše psychika je ovlivňována z velké míry kondicí střevního mikrobiomu. Není tajemstvím, že se střevo v různých vědeckých publikacích popisuje jako druhý mozek. Komunikační cesta tzv. „gut-brain axis“ je komunikační kanál spojující střeva a nervovou soustavu. Poměr přátelskýc a nepřátelských bakterií ve střevě působí přímo na lidskou psychiku, náladu či kvalitu spánku.


"Poměr přátelských a nepřátelských bakterií ve střevě působí přímo na lidskou psychiku, náladu či kvalitu spánku."

V posledních letech je výzkumu střevního prostředí směřována stále větší pozornost. Po celém světě různé vědecké týmy zjišťují, do jaké míry střeva ovlivňují nejen psychiku, ale i kvalitu spánku, náladovost, odolnost vůči stresu, depresím či úzkostným stavům. Dále pak kvalitu kůže, imunitní procesy v těle apod.

Dnešní doba nám nabízí mnoho možností. Obchody jsou zásobovány různým zbožím v lepší či horší kvalitě. V knize Zdravá střeva uvádí autoři jednoduchý příklad. Představte si situaci, že vaše střevní bakterie jdou na nákup do supermarketu pro potraviny. Vybraly by si asi tak, jako vy potraviny v obchodě s domácími potřebami, tedy nic. Ano, tohle tvrzení může být do jisté míry extrémní, velká část je však pravdivá. Tato myšlenka směřuje primárně ke kvalitě potravin, která je ve většině obchodech nabízena. Zelenina s pesticidy, jídla nahrazena vším možným a méně kvalitní potraviny. Nejen kvalitní a vyvážená strava má vliv na Vaše střeva, na osídlení přátelskými bakteriemi a jejich diverzitu. Pak už je krátká cesta k nerovnováze v celém organismu a například i v naší psychice, náladovosti a schopnost zvládat vypjaté situace.


Samozřejmě se jedná o jeden díl celé skládačky. To, jak se budeme cítit psychicky

i fyzicky je nutné vnímat s odstupem a s ohledem na celostní zdraví každého z nás Každému totiž vyhovuje něco jiného a lidský organismus je velmi variabilní.

Pokud se však necítíte dobře, špatně spíte, či jste náladoví, popřemýšlejte, co může být původem vašich potíží. Jak se stravujete, jaký je Váš denní režim a či pro své tělo děláte něco, aby se mohlo cítit lépe a dále pro Vás mohlo plnit službu, kterou od něj očekáváte.


Lidské tělo vnímám jako nejsložitější “stroj”, který vůbec existuje. Pokud se o něj nebudeme dostatečně starat, dost pravděpodobně se začnou brzy ozývat různé varovné signály. Starost o své střevní prostředí je často podceňován, přitom má zásadní vliv na náš organismus. Pokud u Vás často dochází ke stresujícím situacím, zkuste ji identifikovat

a odpovězte si na to, kdy vznikla, proč vznikla, co jste u ní dělali a jaké bylo další vyústění. Vzít si tabletku může být řešení a problém uhasit, ale nebylo by lepší zjistit, proč tento požár vlastně vznikl?


"Vzít si tabletku může být řešení a problém uhasit, ale nebylo by lepší zjistit, proč tento požár vlastně vznikl?"

Pokud vnímáte, že by vaše střeva nemusela být v kondici. Je vhodné přemýšlet o současném životním stylu, míře stresu, kvalitě potravin, četnosti pohybu apod. Střevní prostředí je totiž velmi citlivé a ovlivňuje jej velké množství faktorů, například i vzduch, který dýcháme. Největší výzvou jsou pro střeva antibiotika, které vyhubí většinu bakterií, naštěstí je mikrobiom schopen se navrátit k normálu, je ale potřeba mu pomoci. Bakterie hrají totiž hlavní roli. Pro správné fungování je nutné mít vyváženou diverzitu střevního prostředí.


Pokud například dlouhodobě bojujete s psychickými problémy, podpůrným prostředkem mohou být cílená probiotika. Zapomeňte však na ty obyčejná z lékárny. Poohlédněte se po individuálních probioticích, které se vám vyrobí na míru. Například v Brně je vědecký startup pod vedením pana doktora Ryšávky, který se tímto oborem úzce zabývá.

Není to jen psychika, nálady, úzkosti, deprese, únava. Rovnováha ve střevech například působí i na celkový imunitní systém nebo například mohou být žádoucí i u dětí s PAS.

V rámci našeho workshopu „Zvládání stresu“ se částečně věnujeme i tomuto tématu, pokud by Vás k tomu zajímalo více informací, budeme se na Vás těšit.

Závěrem, bych rád zmínil, to, jak se cítíme a reagujeme na určité vypjaté situace je jen na nás. Tyto situace budou v životě vždy a jakou emoci jim dáme, je čistě na naší hlavě, která za nás reaguje. Pokud nám něco nevyhovuje, není nic jednoduššího než to změnit a naučit se lépe pracovat sami se sebou.


S úctou, M.

Literatura: Justin a Erica Sonneburgovi: Zdravá střeva, 2016. ISBN: 978-80-7555-999-9

Online zdroj: https://medipharmavision.cz/cs/vyzkum


137 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page